Zalety posiadania studni

Gdziekolwiek chcielibyśmy mieszkać czy pracować koniecznym jest dla nas byśmy posiadali dostęp do wody. Dostęp taki możemy sobie zapewnić poprzez podłączenie się do dostępnej sieci wodociągowej, wykopanie studni lub obydwu rozwiązań jednocześnie. Z ostatniego rozwiązania można korzystać nie tylko z konieczności, lecz także w celu zmniejszenia kosztów.  Warto posiadać taką studnię w chwilach, gdy w wodociągu spada ciśnienie lub na czas jego awarii.

O własnej studni warto pomyśleć już od samego początku, w momencie stawiania budynku. Woda jest potrzebna do budowy, a podłączenie do sieci wodociągowej możliwe jest zwykle dopiero po jej zakończeniu. Czasami zdarza się nawet, że budujemy się w miejscu, gdzie nie ma możliwości podłączenia do takiej sieci, lub koszty tego są zbyt wysokie. Zatem budując własną studnię w pewnym stopniu uniezależniamy się od sieci wodociągowej.

Warto korzystać ze studni osobom, które posiadają duży ogród i często dbają by był on pięknie zazieleniony. Nawadnianie może być ograniczone z powodu nierzadko niskiego ciśnienia w sieci, przeważnie o porach popołudniowych i wieczornych. Gdy lato jest suche koszty nawodnienia działki mogą urosnąć do bardzo wysokiego poziomu. Ponadto w sieci wodociągowej woda jest mocno chlorowana i korzystanie z takiej wody jest niewskazane przy uprawianiu roślin, warzyw czy owoców. Szczególnie niewskazane jest to w rolnictwie. Co więcej, woda chlorowana pozostawia często brzydki biały osad w łazience czy czajniku powodując kamień.

Korzystając z wody studziennej koszty ponosimy raz, przy budowie studni, natomiast korzystając z sieci wodociągowej koszty te są comiesięczne, raz większe, raz mniejsze. W ramach oszczędności warto również korzystać z wody ze studni do mycia samochodu, jak również sprzątania działki wokół domu. Jest ona niemal darmowa, zatem dużą oszczędnością byłoby również doprowadzenie tej wody do toalet, które przeważnie zużywają około 30 % domowej wody. Należy jednak pamiętać by zapewnić takie warunki, by woda wodociągowa ze studzienną się nie mieszały ze sobą.

Kolejną zaletą jest fakt, że do wykonania odwiertu do 30 m głębokości nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne. Jeżeli pobór wód wgłębnych na terenie posesji nie przekracza 5mna dobę, a wydajność pompy 0,5m3 ma godzinę to każdy ma prawo korzystać z wód głębinowych bez żadnych opłat.

Nie ma jednak pewności, że woda, która jest doprowadzana ze studni do kranów jest dobrej jakości dlatego należy sprawdzać jej skład i to czy nie jest zanieczyszczona. Każdy właściciel studni zobowiązany jest dbać o jakość wody we własnym zakresie. Jak dbać o wysoką jakość wody studziennej napiszemy w następnych artykułach.